Kilka ciekawostek o Morzu Bałtyckim
Morze Bałtyckie to jeden z najważniejszych akwenów wodnych na świecie, będący przestrzenią łączącą Rosję, Europę i Azję. To morze jest połączone z oceanem tylko wąskimi cieśninami, dlatego uważa się je za śródlądowe.
Dostęp do Morza Bałtyckiego mają Niemcy, Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja, Finlandia, Szwecja i Dania. Historia powstania i rozwoju Morza Bałtyckiego, położonego w północnej Europie i należącego do basenu Oceanu Atlantyckiego, rozpoczęła się wraz z cofnięciem się ostatniego lodowca Valdai około 15 tysięcy lat temu. Średnia głębokość Bałtyku wynosi około 51 metrów, a największa 470 metrów. Morze Bałtyckie jest uważane za jedno z najspokojniejszych mórz na świecie, nawet podczas sztormu fale rzadko przekraczają 3 metry wysokości.
Interesujące fakty na temat Bałtyku
Bałtyk tylko z pozoru wydaje się morzem nieciekawym i zwyczajnym. Jeżeli odrzucimy stereotypy i patrzenie przez pryzmat nieudanych wakacji zobaczymy akwen o niesamowitym potencjale i właściwościach. Oto kilka faktów, o których warto wiedzieć.
- W Morzu Bałtyckim prawie nie ma wrażenia przypływów i odpływów. Pomiar poziomu wody, zmienia się zaledwie o kilkadziesiąt centymetrów, czyli znacznie niżej niż w większości innych mórz.
- Na Morzu Bałtyckim jest więcej wysp niż na jakimkolwiek innym morzu na Ziemi. Część Bałtyku pomiędzy Zatoką Botnicką a Zatoką Fińską nazywana jest Morzem Archipelagowym, na którym znajduje się największy archipelag świata pod względem liczby wysp. Jest ich około 50 tys. Faktem jednak jest, że większość z nich jest bardzo mała, lub są to tylko skały i płycizny wystające z wody.
- Bałtyk zasilają wody rzek, dlatego woda w morzu nie jest słona, ale słonawa. Jest to największe morze na świecie z taką cechą, w jego środkowej części zasolenie wody na powierzchni jest 5-6 razy mniejsze od średniej światowej, a w Zatoce Fińskiej i Botnickiej około 15 razy mniejsze. Wodę z Bałtyku można nawet pić w nagłych wypadkach.
- Na wybrzeżu Morza Bałtyckiego wydobywa się więcej bursztynu niż gdziekolwiek indziej na świecie. W zachodniej części obwodu kaliningradzkiego w Rosji, znajduje się jedyna na świecie fabryka bursztynu. Ta część wybrzeża Bałtyku nazywana jest Bursztynowym Wybrzeżem.
- Najbardziej wysunięty na północ punkt Bałtyku graniczy z kołem podbiegunowym.
- Stężenie złota w wodach Bałtyku jest wyższe niż w wodach innych mórz na świecie.
Więcej ciekawych faktów o morzu Bałtyckim i nadbałtyckich miejscowościach przeczytasz w portalu https://www.dziwnow24.pl/.