Latarnie morskie w Europie, które warto zobaczyć

Latarnie morskie w Europie, które warto zobaczyć

Oprócz zwiedzania miast i zabytków, warto pamiętać również o latarniach morskich.

Latarnie morskie istnieją od wielu wieków, właściwie od momentu odkąd człowiek rozpoczął żeglugę. Ich zadaniem jest ostrzeganie światłem statków przed niebezpieczeństwem.

Latarnie morskie w Polsce

Wzdłuż polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego znajduje się 17 latarń morskich. Najstarszą latarnią w Polsce jest Rozewie. Jest to latarnia z 1822 roku. Ma wysokość około 30 metrów, ma murowaną podstawę i metalową wieżę. Znajduje się w niej również muzeum poświęcone historii latarnictwa.

Najwyższą latarnią w Polsce jest ta znajdująca się w Świnoujściu. Jest najwyższa spośród latarń wybudowanych z cegły. Ma wysokość ponad 67 metrów. Latarnię morską w Świnoujściu uruchomiono w 1857 roku.

Niesamowita latarnia nadbałtycka znajduje się w Sopocie. Powstała podczas budowy zakładu balneologicznego w latach 1903-1904. Jest to dość wyjątkowa latarnia, ponieważ nie została zaprojektowana od postaw jako latarnia. Pierwotnie był to komin górujący nad kotłownią służącą zakładowi. Gdy zakład zakończył swoje działanie wraz z zakończeniem II wojny, we wnętrzu budynku została urządzona łaźnia miejska, potem budynek oddano do remontu i komin przekształcono w wieżę widokową, na której szczycie umieszczono światło, tak więc wieża stała się latarnią morską.

Słynne latarnie morskie w Europie

Znajdująca się na wysepce w cieśninie Bosfor latarnia morska o nazwie Wieża Leandra została wybudowana w 408 roku p.n.e., wiąże się z nią wiele legend, na początku miała ostrzegać przed okrętami perskimi. Wysoka na 18 metrów, położona na skałach na otwartym morzu, około 200 m od brzegu. Obecnie znajduje się tam stacja kontroli ruchu na Bosforze, kawiarnia i restauracja.

Najwyższą latarnią morską w Europie jest Île Vierge znajdująca się na terytorium Francji, została zbudowana w 1902 roku. Latarnia zbudowana z bloków granitowych. Jej wysokość to 82,5 m, jest wyższa aż o 17,5 metra od najwyższej latarni w Polsce.

Wieża Herkulesa to najstarsza działająca latarnia morska na świecie i jedyna zachowana latarnia morska wzniesiona przez Rzymian. Znajduje się w Hiszpanii w mieście A Coruña. Legenda tej wieży związana jest z Herkulesem i jego przybyciu po pokonaniu Geriona.