Muzeum Toruńskiego Piernika – co warto wiedzieć?

Muzeum Toruńskiego Piernika – co warto wiedzieć?

Toruń od lat kojarzy nam się przede wszystkim z Mikołajem Kopernikiem, którego teoria heliocentryczna zrewolucjonizowała ogólnoświatową wiedzę na temat Układu Słonecznego, oraz znakomitymi piernikami wypiekanymi według tradycyjnych przepisów.

To właśnie w związku z nimi w XIX-wiecznej fabryce pierników powstało Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, które pozwala nie tylko poznać historię aromatycznych ciastek, ale też samemu upiec pierniki według starych receptur.

Najświeższe informacje o Toruniu, a także wiele ciekawych toruńskich faktów przeczytasz w serwisie https://www.to24.pl/.

Zwiedzanie Żywego Muzeum Piernika

Jest to jedno z ciekawszych muzeów w Polsce i to nie tylko za sprawą „słodkiej” tematyki, ale przede wszystkim dlatego, że jest interaktywne. Na miejscu udało się zrekonstruować piekarnię z XVI wieku, w której odbywa się wypiekanie pierników według starych przepisów oraz z użyciem tradycyjnych narzędzi.

Dzięki temu można z łatwością wyobrazić sobie, jak proces ten przebiegał w czasach, kiedy żył Mikołaj Kopernik. Zwiedzający mają okazję samodzielnie przesiewać mąkę, rozdrobnić korzenne przyprawy, a także wyrobić ciasto. Wielką atrakcją muzeum są przewodnicy, czyli mistrz piernikarski oraz Wiedźma Korzenna, którzy opowiadają ciekawostki na temat historii pierników w dowcipny sposób. Na terenie muzeum stworzono manufakturę z przełomu XIX i XX wieku, gdzie można zobaczyć oryginalne niemieckie maszyny, zabytkowy piec oraz największą na całym kontynencie kolekcję woskowych form.

Z kolei jedną z największych atrakcji dla dzieci są tutaj warsztaty dekorowania pierników, podczas których możliwe jest stworzenie dla siebie unikatowych pamiątek w postaci pięknych pierników. Ciekawostką jest fakt, że w 2016 roku Żywe Muzeum Piernika pobiło rekord Polski, tworząc największe serce z piernika. Wypiek ważył 238 kilogramów.