Egipt – bezpieczeństwo, co zwiedzić i gastronomia

Egipt – bezpieczeństwo, co zwiedzić i gastronomia

Przygotowując się do wakacji w tym kraju, wiele osób zastanawia się, co warto zobaczyć, czy wykupić ubezpieczenie turystyczne, jaka jest typowa kuchnia i wiele innych aspektów. Dlatego dziś chcemy przedstawić Wam nasze najważniejsze wskazówki dotyczące podróży do Egiptu.

Bezpieczeństwo w Egipcie

Wraz z wybuchem Arabskiej Wiosny Ludów i zamachami, które miały miejsce w tym regionie, napływ turystów drastycznie zmalał. Dziś, ponad 10 lat później, sytuacja ustabilizowała się i można bezpiecznie podróżować do Egiptu.

W rzeczywistości turystyka co roku przynosi krajowi ogromny zastrzyk pieniędzy, a rząd bardzo dba o bezpieczeństwo odwiedzających. Jeśli chcesz uniknąć zmartwień podczas podróży, jedną z najważniejszych wskazówek dotyczących podróżowania do Egiptu, jakie możemy Ci dać, jest przestrzeganie wskazówek zalecanych przez rząd. W większych miastach można spacerować do woli.

Co zwiedzić w Egipcie?

Egipt to kraj zapierających dech w piersiach krajobrazów, pozostałości po najbardziej wpływowych kulturach i cywilizacjach oraz tętniących życiem, szybko rozwijających się miast.

Świątynie

Jeśli masz okazję popłynąć w rejs, Luksor, poświęcony bogu Amonowi, oraz Świątynia Horusa to dwa obowiązkowe przystanki.

Z drugiej strony, w świątyni w Karnaku znajdują się liczne kolumny, na których zachowały się niezwykłe hieroglify. Jest to prawdopodobnie jedno z najsłynniejszych miejsc, więc jeśli masz okazję, nie możesz go przegapić.

Inne bardzo ciekawe świątynie to Hatszepsut, świątynia grobowa ku czci jedynej kobiety-faraona, oraz Abu Simbel, poświęcona Ramzesowi II i Nefertari. Dla tych ostatnich warto wstać wcześniej, aby zobaczyć wschód słońca. 

Piramidy w Gizie

Piramidy w Gizie tak naprawdę zasługują na osobny rozdział. Ich początki sięgają trzech tysiącleci p.n.e., co czyni je najstarszym zachowanym zabytkiem na świecie. Wielka Piramida Cheopsa jest uważana za jeden z siedmiu cudów świata starożytnego, obok Świątyni Artemidy, posągu Zeusa w Olimpii, Mauzoleum w Halikarnasie, Kolosów Rodyjskich i Latarni Morskiej w Aleksandrii. Od Kairu dzieli je 18 kilometrów.

Krajobrazy

Jeśli szukasz relaksu w otoczeniu krystalicznie czystej wody, to wycieczka nad Morze Czerwone może być dla Ciebie najlepszym pomysłem. Polecamy także wycieczkę balonem. Egipska pustynia sama w sobie zapiera dech w piersiach, ale oglądanie jej z góry to prawdziwa gratka.

Gastronomia

Oto niektóre z najpopularniejszych potraw kuchni egipskiej.

Baba ganush: To gęste danie jest podobne do hummusu i często podaje się je z chlebem pita.
Mezze: W egipskich restauracjach jedną z najpopularniejszych przystawek jest mezze. Jest to danie degustacyjne, zazwyczaj zimne i podawane w małych porcjach.
Fetir: Znany jako pizza egipska, fetir może być przyrządzany z różnymi dodatkami, a jego ciasto jest podobne do ciasta pizzy.