Skarby Hiszpanii. Co warto zobaczyć w Roses?

Skarby Hiszpanii. Co warto zobaczyć w Roses?

Roses jest jednym z ciekawszych miast na Costa Brava. Hiszpania może się tu pochwalić i pięknym wybrzeżem, i cennymi zabytkami. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki?

Roses w pigułce

Roses jest popularnym kurortem, który urzeka malowniczym położeniem. Miejscowość ta rozłożyła się na krańcu półwyspu Cap de Cresu, nad wodami zatoki Golf de Roses. Takie położenie sprawia, że Roses jest miejscem idealnym na wczasy dla tych osób, które chcą odpoczywać na plaży lub spędzać wolny czas na uprawianiu sportów wodnych. Nie brak tu również cennych zabytków, dzięki którym możemy zdobyć wiele ciekawych informacji na temat historii tej części hiszpańskiego wybrzeża.

Co warto zobaczyć w Roses?

Roses nie może się wprawdzie pochwalić oryginalną starówką, jednak wycieczki po terenie miasta będą dla wielu z nas wyjątkową podróżą w czasie. W jej trakcie zobaczymy m.in. potężną cytadelę. Dawniej pełniła ona funkcje obronne, dziś doskonale radzi sobie jako placówka muzealna. Na jej terenie czeka na gości ciekawa ekspozycja archeologiczna oraz liczne wystawy czasowe. Wielkim powodzeniem cieszą się też wydarzenia kulturalne, od lat organizowane w zabytkowych murach tej budowli. Warto też zwrócić uwagę na pozostałości murów miejskich, które przypominają o średniowiecznym rodowodzie miasta, oraz na ruiny klasztoru benedyktynów, który powstał tu w XI wieku. Pięknie prezentuje się też XVIII-wieczny kościół św. Marii oraz ruiny zamku, wzniesionego w połowie XVI wieku.

Wycieczki wokół Roses – co warto zobaczyć w okolicy?

Kto znajdzie tanie noclegi na terenie Roses, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po okolicy. Gdzie warto się wybrać? Z pewnością warto odwiedzić pobliskie budowle megalityczne, liczące sobie około 5 tysięcy lat. Najważniejszą pamiątką prehistoryczną jest tu dolmen Creu d’en Cobartella, uznawany za najważniejszy zabytek tego typu w całej Katalonii. W Puig Rom można z kolei zobaczyć resztki osady Wizygotów, datowanej na VII wiek.

Roses to piękne miasto, które każdego z nas może oczarować swym charakterem i cenną kolekcją zabytków. Wycieczki po tej części Hiszpanii pozwolą nam się przekonać, że Costa Brava to nie tylko plaże i dobra zabawa, ale i zabytki o wielkiej wartości.